Palangos baseinas – sėkmingas naujoviškų sprendimų pavyzdys

Ilgai lauktas ir dėmesiu apdovanotas 3,5 tūkst. m2 ploto pastato projektas įveikė kelis etapus, kol buvo išgryninta jo vizija ir nuspręsta, kad daugiau išteklių bus skirta baseino funkcionalumui ir technologijoms. Todėl visuomeninės paskirties objektui pasirinktas Europoje tradicinis architektūrinio sprendimo variantas – įspūdingas fasadas, kurio išvaizda keičiasi skirtingu paros metu, ir paprastos formos pastatas. Ekonomiškas turinys, planinis ir estetinis sprendimas buvo priimtas, atsižvelgiant ir į sudėtingas klimato sąlygas, todėl parinktos kokybiškos medžiagos leidžia atlaikyti stiprų jūros druskos poveikį.

Siekiant kuo didesnio pastato energinio efektyvumo, baseine įrengtos saulės baterijos, pritaikyti inovatyvūs vandens valymo principai: filtrai užpildyti nanostiklo perlais, vandens ventiliavimo įranga – iš tekstilės, todėl joje nesikaupia drėgmė, pelėsis ir dulkės.

„Džiaugiamės jau atidarytu itin moderniu baseinu, atitinkančiu tarptautinius standartus. Statybos vyko sklandžiai, o po visų patikrų paaiškėjo, kad pastato energinis efektyvumas prilygsta A+ klasės reikalavimams. Pavyzdžiui, dėl itin gerai mūsų parengtų konstrukcinių mazgų pastato sandarumą pavyko padidinti net penkis kartus, nei buvo numatytą normoje. Džiaugiamės įgyvendintu projektu ir užsakovų pasitikėjimu“, – sakė „Conresta“ vadovas L. Laukaitis.

Palangos baseine įdiegta laiko fiksavimo sistema su atskira švieslente ir lietimo plokštėmis, plaukimo lynai su bangų gesinimo įranga, starto bokšteliai šuoliams į vandenį su integruotais jutikliais. Pasirūpinta ir jauniausiais lankytojais – jiems įrengtas atskiras 13 m ilgio trijų takelių baseinas. Sveikatinimo zonoje yra 125 m2 ir 18 m2 ploto baseinai suaugusiesiems ir vaikams su keliolika pramoginių įrenginių, masažinėmis sistemomis ir šiuolaikišku apšvietimu. Baseinų zonoje yra 150 vietų tribūnos žiūrovams, kabinetai treneriams, medicinos personalui ir teisėjams. 22 m2 sūkurine vonia vienu metu gali mėgautis apie 15 žmonių. Šalia yra penki dušai, dvi modernios garinės pirtys ir viena pirtis su natūralia Himalajų druskos sienele.

„Kovo 1 d. duris lankytojams atvėręs modernus baseinas – palangiškių ilgai lauktas objektas. Įsikūręs strategiškai labai patogioje vietoje (Kretingos gatvėje, šalia dviejų Palangos mokyklų), baseinas sulaukė didžiulio tiek suaugusiųjų, tiek vaikų susidomėjimo.

Palangai šis objektas yra labai svarbus, kadangi iki šiol kurorto vaikai neturėjo galimybės mokytis plaukti miesto baseine. Džiugu, kad situacija pasikeitė ir jau šį pavasarį baseine pradės vykti nemokamos kūno kultūros pamokos miesto mokiniams (greta sportinio baseino specialiai vaikams yra įrengtas mažesnis ir seklesnis, skirtas mokytis plaukti). Savivaldybės tarybai priėmus reikiamus sprendimus, šiame baseine mažieji Palangos miesto gyventojai bus mokomi ne tik plaukti ar tobulinti plaukimo įgūdžius, bet ir saugiai elgtis vandenyje. Prie jūros gyvenantiems vaikams tai – būtina patirtis.

Naujasis baseinas itin pasitarnaus ir Palangos sporto mokyklos auklėtiniams – Sporto mokykloje nuo rugsėjo bus įsteigta plaukimo sekcija, tad baseine galės vykti jaunųjų plaukikų treniruotės bei varžybos. Būtent sportininkų poreikiams, statant šį objektą, buvo skirtas didžiulis dėmesys – sportininkams pritaikytas baseinas yra 25 m ilgio 8 plaukimo takelių. Tiek jis, tiek baseine sukomplektuota ir įdiegta sportinė įranga atitinka Tarptautinės plaukimo federacijos reikalavimus, tad Palangos baseine bus galima rengti įvairias plaukimo varžybas, taip pat ir tarptautines. Tai neabejotinai suteiks įvairesnių sportavimo galimybių palangiškiams, taip pat praturtins kurorto sportinį gyvenimą“, – sako Palangos miesto meras Šarūnas Vaitkus.

Įspūdingas fasadas

Jaunos įmonės UAB „Stogų partneris“ darbuotojų patirtis, dirbant vėdinamųjų fasadų bei stogų sferoje, ir noras gerai pasirodyti progresyvaus rangovo akyse lėmė, kad būtent šios įmonės specialistams buvo patikėti Palangos baseino fasado karkaso bei apdailos plokščių CEMBRIT montavimo darbai. Įmonės darbuotojai turėjo dirbti laikydamiesi gana griežtų terminų ir užtikrinti aukštą darbų kokybę. Darbuojantis su geriausių charakteristikų medžiagos CEMBRIT fasado plokštėmis, EJOT tvirtinimo elementais, PROCLIMA lipniomis fasado juostomis prireikė tikslaus ir preciziško darbo, aukštos darbuotojų kvalifikacijos, išmanymo ir motyvacijos. Be to, darbuotojams teko ieškoti sprendimų, kaip siaučiant pajūrio vėjams ir lyjant lietui įrengti 60 m fasadą milimetro tikslumu. Vėjuoti rudens ir žiemos pajūrio orai darbą lauke, aukštyje, tiksliai montuojant didelio buringumo fasado plokštes, pavertė nemažu iššūkiu. Tačiau su juo jaunai įmonei pavyko puikiai susidoroti. „Tokiuose objektuose labiausiai reikia kreipti dėmesį, manyčiau, į detalių visumą, bendrą dedamųjų sumą, nes, trūkstant net ir vienos detalės, dėlionė nebus baigta“, – atkreipė dėmesį UAB „Stogų partneris“ vadovas Jurgis Janulionis.

Ekologiškas denginys

Įmonė „Jūrės medis“ yra didžiausias ir seniausias tradicijas turintis klijuotosios medienos konstrukcijų gamintojas Baltijos šalyse, todėl tikrai nieko keista, kad buvo įvertinta įmonės patirtis tokiuose projektuose kaip Druskininkų ir Vilniaus vandens parkai, naujasis baseinas Klaipėdoje, daugybė kitų mažesnių baseinų ir vandens pramogų zonų kituose Lietuvos miestuose: Radviliškyje, Rokiškyje, Šakiuose, Kretingoje, Varėnoje, Birštone, Druskininkuose ir t.t. Turbūt dėl šios priežasties įmonei patikėtas ir Palangos baseino denginio konstrukcijų projektavimas ir gamyba. Pagrindinis techninis reikalavimas, kurį iškėlė užsakovai, konstrukcijų atitiktis LST EN 14080:2013 standartui. Baseino denginio konstrukcijai naudotos klijuotosios eglės medienos sijos ir plieninės jungiamosios detalės. Jos pagrindinis pranašumas, kaip ir visų bendrovės gaminamų konstrukcijų, tas, kad klijuotosios medienos konstrukcijas galima naudoti vandens parkuose, baseinuose bei chemiškai agresyvioje aplinkoje. Nereikėtų pamiršti, kad klijuotosios medienos konstrukcijos yra natūrali, ekologiška ir atsinaujinanti statybinė medžiaga. Kai mediena naudojama įvairiuose pastatuose, jai augant susiurbtas milžiniškas CO2 kiekis ilgam „įkalinamas“ konstrukcijoje, o ne pūdant ar deginant išlaisvinamas atgal į atmosferą. Be ekologiškumo ir atsparumo aspektų, svarbus ir praktinis mito paneigimas, kad klijuotosios medienos konstrukcijos nėra saugios kilus gaisrui. Priešingai: jos ilgiau išsaugo laikomąją galią, palyginti su metalo konstrukcijomis. Dar klijuotosios medienos konstrukcijų unikalumą lemia tai, kad jos suteikia laisvę architektams realizuoti pačius įvairiausius sumanymus – pradedant nuo paprastų architektūrinių sprendimų, kuriems naudojamos nesudėtingos konstrukcijos, ir baigiant pačios sudėtingiausios geometrijos lenktų formų statinių konstrukcijomis.

UAB „Jūrės medis“ didžiąją dalį savo produkcijos (apie 80–85 %) eksportuoja, todėl kiekvienas objektas Lietuvoje įmonei yra ypatingas ir dalyvavimas Palangos baseino projekte buvo pasitiktas su didžiuliu entuziazmu. „Jūrės medis“ visada sveikina ir palaiko tvarumo bei darnos idėjų, susijusių su atsinaujinančia / ekologiška statybine medžiaga, plėtrą Lietuvoje, juolab kad ilgai lauktas baseinas Palangoje – tai matomas ir visuotinai reikšmingas objektas.

Jūros spalvos

Kokybiška ir akiai maloni baseino apdaila buvo patikėta įmonei „Vaineta ir partneriai“, kurios produkcijos kainos ir kokybės santykis užtikrino dalyvavimą Palangos baseino projekte. Užsakovas buvo gana griežtas dėl darbų atlikimo terminų ir reikiamų konsultacijų tikslumo, kas leido įmonei pademonstruoti profesionalumą ne tik tiekiant produkciją, bet ir teikiant paslaugas. Kompanija „Vaineta ir partneriai“ Palangos baseino rangovams tiekė baseino ir garinių pirčių plyteles, kurios buvo renkamos vadovaujantis Tarptautinės plaukimo federacijos rekomendacijomis. Baseinams pasirinktos italų gamintojo „Casalgrande Padana“ sauso presavimo akmens masės specialaus formato plytelės. Jos pagal techninius parametrus yra gerokai aukštesnės kokybės nei ekstruziniu būdu gaminamos specialios baseinų plytelės. Objektui pasirinktos klasikinės ir puikiai tarpusavyje derančios baseinų apdailai naudojamos spalvos. SPA zonos burbulinei voniai, pramogų baseinui ir pirtims naudota italų gamintojo „Appiani“ sauso presavimo keraminė mozaika, pasirinkta dėl spalvų gausos, lengvos priežiūros, atsparumo chlorui ir temperatūrai. Didžiulis „Appiani“ mozaikos spalvų spektras leido išryškinti jūrinį baseino pramogų zonų interjerą.

Ilgalaikiai baldai

Visus Palangos baseino baldus pagamino Vilniuje įsikūrusi įmonė UAB „Admodum“, sukaupusi nemažą nestandartinių baldų gamybos patirtį. Be tradicinių medžiagų, baseino baldams buvo naudojamas kompaktlaminatas, architektų ir dizainerių trumpiau vadinamas HPL, – Lietuvai gana nauja, visiškai drėgmei atspari medžiaga. Tai popierius, ilgai mirkytas dervoje, o vėliau suspaustas labai dideliame slėgyje. Rezultatas – ekologiška, sertifikuota, itin kieta (kitaip nei plastikas) medžiaga, panaši į plastiką, be to, visiškai atspari vandeniui. Dėl šios savybės ją sunkiau apdirbti, naudojamos specialios staklės. Kita vertus, būtent dėl to paties kietumo HPL turi labai daug pritaikymo galimybių – jis gali būti klijuojamas, sukamas, pjaunamas 45 laipsnių kampu. Kietumas lemia ir HPL ypatingą plonumą, palyginti su kitomis baldinėmis plokštėmis, – visų baseinui pagamintų baldų plokščių storis yra tik 10 mm. Gamintojai pateikia milžinišką kompaktlaminato spalvų paletę, todėl Palangos baseino architektai turėjo iš ko pasirinkti, derindami baldų spalvas prie interjero. Nors bendrą interjero vaizdą kūrė architektai, patirtis ir įdirbis leido „Admodum“ specialistams siūlyti baseino baldų formą ir konstrukciją. Įmonės vadovai teigia: Palangos baseinas atitinka aukšto energinio efektyvumo klasę ir net persirengimo kambariuose įrengtos vėdinimo ir rekuperacijos sistemos, tad su meile prižiūrint baldus jiems galima drąsiai prognozuoti amžiną gyvenimą.

Estetiška aplinka

Visuomeninės paskirties objektų statybose svarbi ne tik pastato estetinė ir inžinerinė sudedamosios, bet ir aplinka. Kadangi Palangos baseinui jau dabar žadama tapti miesto traukos objektu, svarbu, kad patekti į jį būtų patogu, o pastato aplinka džiugintų akį. Išspręsti šią užduotį buvo patikėta įmonei „Detama“, kuri įrengė važiuojamosios dalies dangą, automobilių stovėjimo aikštelę, sudėjo takelius ir apželdino Palangos baseino teritoriją. Įmonės vadovas pripažįsta, kad tai buvo labai atsakingas projektas, nes Palangos baseinas turės didžiulę įtaką miestui, jo infrastruktūrai. Įmonės darbuotojams teko pradėti darbus dar nepasibaigus statyboms ir tai buvo gana įspūdinga patirtis. Viskam prireikė ir profesionalumo, ir kruopštumo. Lauke, aplink baseino pastatą, išklota daugiau nei 5000 m2 kietųjų dangų automobilių aikštelėje ir pėsčiųjų takeliuose, džiaugiasi, kad miestas pasirinko ne asfaltą, o draugiškesnę aplinkai medžiagą – betoną. Įmonės vadovas atkreipia dėmesį, kad jiems svarbu prisidėti prie Palangos baseino architektų improvizacijų su lauko akcentais. Automobilių stovėjimo aikštelėje jie paliko tradicinę paletę, o pėsčiųjų takai atrodo daug žaismingiau.

Straipsnis: www.structum.lt